Kamień nazębny jest nie tylko problemem kosmetycznym – stwarza on także niebezpieczeństwo uszkodzenia szkliwa zębów oraz dziąseł. Usuwanie kamienia nazębnego wykonuje się w gabinecie dentystycznym lub stosując domowe sposoby.
Jak przebiega usuwanie kamienia nazębnego?
Usuwanie kamienia nazębnego u dentysty
Specjalistycznymi metodami wykorzystywanymi do usuwania kamienia nazębnego są skaling oraz piaskowanie. W zależności od lokalizacji kamienia, wyróżnia się dwa rodzaje skalingu: naddziąsłowy oraz poddziąsłowy. Pierwszy z nich polega na usunięciu zwapnionej płytki nazębnej z powierzchni korony zęba. Drugi ma na celu usunięcie kamienia odkładającego się pod powierzchnią dziąseł. Piaskowanie to natomiast zabieg, który trwa około 30 minut i jest przeprowadzany z zastosowaniem specjalnej piaskarki. Polega on na rozpyleniu na zęby piasku dentystycznego, co pozwala na dogłębne doczyszczenie nawet najtrudniej dostępnych miejsc. Piaskowanie to zabieg nieinwazyjny i bezbolesny. Przez około 24 – 48 godzin obowiązuje tak zwana biała dieta, zgodnie z którą należy unikać picia kawy, czarnej herbaty, napojów typu coca – cola, wina oraz palenia papierosów. Zakazane są również produkty spożywcze zawierające intensywne, naturalne barwniki takie, jak buraki czy jagody.
Domowe sposoby usuwania kamienia nazębnego
Jedną z domowych metod walki z kamieniem nazębnym jest zastosowanie octu jabłkowego. Posiada on właściwości przeciwpróchnicze, sprzyja wzmocnieniu zębów, a co najważniejsze – zwalcza kamień nazębny i sprzyja jego osadzaniu się. Dodatkowo, chroni przed chorobami dziąseł i ma właściwości odkażające. Zaleca się stosowanie go raz w tygodniu przed skroplenie szczoteczki do zębów 3 kroplami płynu.
Do usuwania kamienia nazębnego posłużyć można się również sodą oczyszczoną z dodatkiem szczypty soli lub płynem do płukania jamy ustnej na bazie oleju słonecznikowego. Drugi z preparatów jest wskazany w przypadku zapalenia dziąseł, przebarwień zębów i zakażeń jamy ustnej.