Spis treści
W przypadku zdrowych osób nie powinniśmy mieć do czynienia z obecnością krwi w moczu. Nawet dodatni wynik testu na erytrocyty w moczu nie powinien nas jednak zaniepokoić.
Przedostanie się pojedynczych krwinek może bowiem wynikać z drobnych urazów czy nadmiernej aktywności fizycznej. Co jeszcze warto wiedzieć na temat erytrocytów w moczu?
Odchylenia od normy
Na badanej próbce moczu może pojawić się od 3 do 4 czerwonych krwinek w tak zwanym polu widzenia. W przypadku niewielkich krwinek mówi się o krwinkomoczu. Gdy jest ich na tyle dużo, że zmianie uległa barwa moczu, rozpoznaje się krwiomocz. Nie są to jednak jednostki chorobowe, lecz objawy wymagające dalszej diagnostyki.
Wyniki przekraczające normę
Obecność krwi w moczu przeważnie łączona jest ze zmianami w układzie moczową. Podejrzewać można tutaj kłębuszkowe zapalenie nerek, kamicę nerkową, wielotorbielowatość nerek lub zakażenie pęcherza albo cewki moczowej. Niekiedy może być to objaw zakrzepicy żył nerkowych albo nowotworu w obrębie narządów płciowych albo układu moczowego.
Nerki to nie wszystko
Nadwyżka erytrocytów w badanej próbce pojawić może się także przy przetrenowaniu, niewydolności krążenia, marskości wątroby, miesiączce, przyjmowaniu leków (heparyny i dikumarolu) oraz urazie dróg moczowych.
Zobacz pojemnik na posiew moczu UROMEDIUM w serwisie Biomedis.pl