Migotanie przedsionków jest najpopularniejszym zaburzeniem rytmu serca. Jest ono bardzo niebezpieczne, jako że może doprowadzić do udaru niedokrwiennego mózgu, a w konsekwencji – do trwałej niepełnosprawności, a nawet śmierci.
Migotanie przedsionków to rodzaj arytmii, który polega na szybkich i nieregularnych skurczach przedsionków serca.
Przyczyny migotania przedsionków
Przyczyną migotania przedsionków mogą być schorzenia sercowo – naczyniowe takie, jak wady zastawek serca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa czy zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia. Do jego wystąpienia doprowadzić mogą także choroby ogólnoustrojowe zajmujące również serce. Zalicza się do nich między innymi skrobawicę, sarkoidozę czy nowotwory serca. Częste i szybkie skurcze przedsionków serca mogą pojawić się również po operacjach kardiologicznych lub być powikłaniem przyjmowanych przez pacjenta leków.
Migotanie przedsionków – objawy
U niektórych osób migotanie przedsionków przebiega bezobjawowo. Znacznie częściej możemy mieć jednak do czynienia z uczuciem kołatania serca, przyspieszonym jego biciem, napadaowymi potami, zwrotami głowy, dusznościami i omdleniem.
Leczenie migotania przedsionków
Migotanie przedsionków można leczyć przy pomocy preparatów kontrolujących częstotliwość rytmu komór oraz rytm serca. Zastosowanie znajdą tu także leki hamujące krzepnięcie krwi i redukujące ryzyko udaru. Druga z dostępnych metod to zabiegi niechirurgiczne takie, jak kardiowersja, ablacja przezcewnikowa czy ablacja węzła przedsionkowo – komorowego. Zdecydować można się również na zabiegi chirurgiczne – zamknięcie uszka lewego przedsionka czy zabiegi na otwartym sercu.