Spis treści
Tłuszczak jest guzem z tkanki tłuszczowej, który umiejscawia się pod skórą. Objawem jego obecności są widoczne gołym okiem zgrubienia. Czy jego pojawienie się powinno budzić powody do obaw?
Tłuszczak nie boli, nie powoduje żadnych przykrych dolegliwości i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat?
Tłuszczak – co to takiego?
Jest on wolno rosnącym zgrubieniem składającym się z tkanki tłuszczowej. Do tej pory nie udało się jednoznacznie określić przyczyn jego powstawania, lecz istnieje spore prawdopodobieństwo, że może być to związane z przyczynami genetycznymi.
Jak wygląda tłuszczak?
Przeważnie jest owalny i podłużny, a po dotknięciu daje się delikatnie przesunąć. Najczęściej pojawia się na rękach, nogach oraz tułowiu. Poza widocznymi tłuszczakami, możemy mieć również do czynienia z takimi, które umiejscawiają się na organach wewnętrznych, na przykład na sercu. Niekiedy może pojawiać się w kilku różnych miejscach ciała – wówczas mamy do czynienia z tłuszczakiem mnogim.
Jak usunąć tłuszczaka?
Jeżeli opisywane zmiany szpecą albo powodują dyskomfort, należy rozważyć ich usunięcie. Tłuszczaka możemy się pozbyć przy pomocy zabiegu chirurgicznego polegającego na jego usunięciu i zszyciu powstałej rany przy pomocy szwów lub wprowadzeniu pod skórę cienkiej igły i odessaniu tkanki tłuszczowej, z której jest on zbudowany.